Для чого потрібен родовід
Записи про походження тварин велися ще в давнину, коли не було клубів, розплідників, кінних заводів. Але були селекціонери, які з покоління в покоління передавали свій досвід і дбайливо ставилися до відомостей про походження коней, собак, голубів, що належать їм. Вже тоді наші далекі предки вважали, що чистопородною може бути визнана тільки та тварина, походження якої достовірно і її можна відстежити документально, до витоків породи. Першу та основну оцінку тварини вони робили за її походженням, аналізуючи сполучуваність крові та типів, ймовірність передачі певних якостей її предками та можливість зберігати ці якості у майбутніх поколіннях. Так зароджувалася наука зоотехнія (від зоо і грец. téchnē — мистецтво, майстерність).
Непосвячена людина дуже часто вважає, що цінність родоводу — у самому "папірці", і неважливо, що там у ньому написано. В корені помилкова думка! З погляду зоотехнії, цей "папірець" сам по собі нічого не вартий. Цінність – у тій інформації, яку вона містить! Будь-який фахівець, який серйозно займається породою, глянувши в родовід, навіть не бачачи собаки, з великою ймовірністю може припустити — якого вона буде типу, розміру, забарвлення, які може мати індивідуальні риси та особливості характеру, які приховані спадкові дефекти може нести і передавати потомству.
Ось чому важливо, щоб родовід містив повну та достовірну інформацію!
Хто видає родоводи і якими вони мають бути?
Родоводи на собак видаються кінологічними організаціями. Найстаріша з них, що має міжнародний статус - Fédération Cynologique Internationale (FCI), яка вперше була створена 22 травня 1911 року, але припинила своє існування у зв'язку з Першою світовою війною і була відтворена в 1921 році. Базується у місті Тюен (Thuin) у Бельгії. Станом на вересень 2009 року до FCI входять національні кінологічні федерації 83 країн світу.
У нашій країні інтереси FCI представляє Кінологічна Спілка України (КСУ). Саме ця організація веде єдину племінну книгу та здійснює видачу міжнародних родоводів єдиного зразка, що визнаються у всіх кінологічних організаціях усіх країн світу на підставі свідоцтв про походження (щенячих карток) КСУ, виданих обласними та територіальними відділеннями. Такі відділення створені у всіх областях та регіонах України та є структурними підрозділами КСУ.
Якщо ви хочете бути членом FCI-КСУ і працювати в єдиній світовій кінологічній системі, ваш собака повинен мати родовід такого зразка:
яка видається на підставі метрики цуценяти такого зразка:

Метрику Ви отримуєте разом із цуценям. При його купівлі обов'язково звірте номер чіпа із записом у метриці!
Увага! Будь-які інші бланки та форми документів, видані місцевими кінологічними організаціями, навіть якщо вони мають статус міжнародних, є недійсними у системі КСУ-FCI
Ветеринарний паспорт
Крім метрики, при купівлі цуценя, заводчик зобов'язаний передати вам його ветеринарний паспорт міжнародного зразка, в якому проставлені позначки про дати дегельментизації та зроблену за віком вакцинацію (6, 9 і 12 тижнів).
Отже, купуючи цуценя, дізнавайтеся не просто про наявність у нього документів, а й уточнюйте – які саме документи та якою організацією вони видані!
Крім того, у систему FCI (КСУ) визнаються родовід, виданий контракт-партнерськими організаціями. Це можуть бути організації інших країн, наприклад, Американський кеннел-клуб (АКС) або Британський кеннел-клуб, або монопородні клуби, які є контракт-партнерами або колективними членами FCI. Наприклад, в Україні – Центральний Клуб Власників Німецької Вівчарки України (ЦКВНВУ).